FORMULARZ KONTAKTOWY Główna

Uwagi ZZPKM w RP do ustawy o związkach zawodowych

Łódź 08.04.2016r.

 

     L.dz. 150/2016

 

Forum Związków Zawodowych
Warszawa

 

      W odpowiedzi na przesłany w dniu 29 marca 2016r. projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych Prezydium Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP zgłasza następujące uwagi do przedstawionego projektu:

 

1.

„Art. 1 Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) osobie wykonującej pracę zarobkową - należy przez to rozumieć pracownika w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.21) oraz osobę świadczącą osobiście pracę za wynagrodzeniem na rzecz podmiotu zatrudniającego nieprzerwanie przez okres co najmniej 6 miesięcy na innej podstawie niż stosunek pracy, niezatrudniającą do tej pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia;

Uważamy , że okres 6-ciu miesięcy jest za długi. Proponujemy zapis 3 miesiące .

 2.

12) w art. 19 ust. 2 i 21 otrzymują brzmienie:

„2. Organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego kierują założenia albo projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, do odpowiednich władz statutowych związku, określając termin przedstawienia opinii nie krótszy jednak niż 30 dni. Termin ten może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny. Skrócenie terminu wymaga szczególnego uzasadnienia. Bieg terminu na przedstawienie opinii liczy się od dnia następującego po dniu przekazania założeń albo projektu wraz z informacją określającą termin przedstawienia opinii. Nieprzedstawienie opinii w wyznaczonym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

 

Uważamy, że powinien pozostać stary zapis mówiący o przekazaniu założeń albo projektów aktów prawnych w formie pisemnej. Przekazywanie dokumentów w formie elektronicznej nie zawsze gwarantuje otrzymania jej przez odbiorcę.

 

3.

ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności, o którym mowa w zdaniu poprzednim, obejmuje czas dojazdu i powrotu z miejsca wykonania doraźnej czynności oraz czas wykonania doraźnej czynności. Czas wykonania doraźnej czynności nie może przekroczyć jednego dnia roboczego.”,

            b) po ust. 2 dodaje się ust. 3-5 w brzmieniu

4. Nie stanowi doraźnej czynności, o której mowa w ust. 2, udział w zwoływanych w zwykłym trybie posiedzeniach zarządów, prezydiów, komisji oraz innych organów organizacji związkowych".

 

Uważamy , że nie powinno być ograniczenia wykonania doraźnej czynności do jednego dnia roboczego i wyjęcia z doraźnych czynności udziału w zwoływanych w zwykłym trybie posiedzeń zarządów, prezydiów komisji i innych organów związkowych. Oznacza to, że ww zwolnienia dotyczyłyby tylko posiedzeń nadzwyczajnych. Dla naszego Związku jest to zapis nie do przyjęcie ze względu na to, że nasze organizacje w większości nie mają swoich członków na pełnym oddelegowaniu i  każdy udział w zwykłym planowanym posiedzeniu organu statutowego wiązałby się z koniecznością wzięcia urlopu wypoczynkowego.

 

4.

     

w art. 25¹  po ust. 2 dodaje się ust. 3-9 w brzmieniu:

„3. W razie gdy osoba wykonująca pracę zarobkową należy do kilku organizacji związ-

kowych, przy ustalaniu liczby członków zrzeszonych w organizacji związkowej, o której mowa w ust. 1, uwzględniona może być tylko jako członek jednej wskazanej przez nią organizacji związkowej.

4. Organizacji, która nie wypełniła w terminie obowiązku, o którym mowa w ust. 2, nie przysługują uprawnienia zakładowej organizacji związkowej do czasu wykonania tego obowiązku. 5. Podmiot zatrudniający, a także dowódca jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może zwrócić się do właściwego okręgowego inspektora pracy o ustalenie liczby członków organizacji związkowej, o których mowa w ust. 2, na ostatni dzień danego kwartału. Do wniosku należy dołączyć informację, o której mowa w ust. 2.

6. Właściwy okręgowy inspektor pracy w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 5, wezwie zarząd organizacji związkowej do przedstawienia dokumentów niezbędnych do ustalenia liczby jej członków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

7. Właściwy okręgowy inspektor pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia dokumentów, o których mowa w ust. 6, wydaje decyzję w sprawie ustalenia liczby członków organizacji związkowej, o których mowa w ust. 2, na ostatni dzień danego kwartału.

 8. W razie nieprzekazania w terminie dokumentów, o których mowa w ust. 6, stosuje się odpowiednio ust. 4.

9. Informacje i dowody, o których mowa w niniejszym artykule, nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie podlegają udo

stępnieniu w postępowaniu przed właściwym okręgowym inspektorem pracy i w postępowaniu przed sądem administracyjnym".

  

Uważamy, że kara dla zakładowej organizacji związkowej zapisana w punkcie 4 jest nie adekwatna do popełnionego czynu. Zabranie uprawnień zakładowej organizacji związkowej w przypadku nie przekazania informacji o stanie liczebności członków grozi dużymi konsekwencjami i miałaby uzasadnienie w przypadku gdyby podobną karę ponosił pracodawca.

Stoimy na stanowisku, że poprzedni zapis, mówiący o tym , że ustalenie ilości członków danej organizacji związkowej leży w kompetencji sądu a nie Państwowej Inspekcji Pracy jest w tym przypadku właściwy.

 

5.


Art. 28.

1. Podmiot zatrudniający jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności zwiążkowej i obiektywnie związanych z tą działalnością, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Podmiot zatrudniający może zwrócić się do zakładowej organizacji związkowej o uzasadnienie wniosku.

2. Podmiot zatrudniający może w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wraz z uzasadnieniem, o którym mowa w ust. 1, zwrócić się do właściwego okręgowego inspektora pracy o zajęcie stanowiska w sprawie obowiązku udzielenia informacji wskazanych we wniosku.

3. Zakładowa organizacja związkowa może w terminie 7 dni od dnia otrzymania od podmiotu zatrudniającego informacji o odmowie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 1, zwrócić się do właściwego okręgowego inspektora pracy o zajęcie stanowiska w sprawie obowiązku udzielenia informacji wskazanych we wniosku".

 

Zapisy Art.28 w znaczny sposób utrudniają wydobycie informacji od podmiotu zatrudniającego, który w celu zbycia danej organizacji będzie się ciągle doszukiwał niedociągnięć w składanym wniosku dlatego też jesteśmy za utrzymaniem starego zapisu.

 

6.


W art.31:      

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej w wymiarze nieprzekraczającym jednego dnia roboczego dla danej czynności, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Przepisy art. 25 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.”,

e) po ust. 3 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

„4. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje także odpowiednio innej niż pracownik osobie wykonującej pracę zarobkową, o ile charakter wykonywanej pracy na to pozwala, w szczególności gdy wykonanie pracy nie zależy od osobistych przymiotów danej osoby i praca może być wykonana przez inne osoby wykonujące pracę zarobkową".

 

Wnioskujemy o wykreślenie z ust.3 słów w wymiarze nieprzekraczającym jednego dnia roboczego dla danej czynności  a także wykreślenie całego ust.4.

 

 7.

 

Art. 33 otrzymuje brzmienie:

„Art. 33. 1. Podmiot zatrudniający, na warunkach określonych w umowie lub układzie zbiorowym pracy, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

 

Z praktyki wiemy jak ciężko jest od pracodawcy wymóc pomieszczenie dla organizacji zakładowej dlatego zapis „ jest obowiązany udostępnić" wnioskujemy zastąpić zapisem „ma obowiązek udostępnić".

 

Przedstawiając powyższe uwagi nie możemy się oprzeć wrażeniu, że ustawodawca pod przykrywką wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 02 czerwca 2015r. stara się dodatkowo utrudnić działalność związków zawodowych rozszerzając lub dopisując nowe warunki utrudniające naszą działalność .

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego miał zrównać uprawnienia wszystkich podmiotów wykonujących pracę zarobkową a stał się podstawą do ograniczenia naszych uprawnień.

 

za Prezydium Zarządu Krajowego
Stanisław Szapował
Przewodniczący ZZPKM w RP

<< POWRÓT

Kontakt :

Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP

ul. Piotrkowska 17
90-406 Łódź

tel./fax. 42 632-52-92

mail: poczta@zzpkm.com.pl
www.zzpkm.com.pl

PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS
Strony WWW Łódź